۱۰ تکنیک ساده برای خلاق بودن

۱۰ تکنیک ساده برای خلاق بودن

5 / 0
[ 0 رای ]

– انگار قبلا در مورد همه چیز فکر شده!

– من حتی نمی‌دانم از کجا باید شروع کرد!

– موضوع این است که من آدم خلاقی نیستم!
10 تکنیک ساده برای خلاق بودن
همه ما گاه در زمان‌هایی که قرار بوده به ایده فوق‌العاده‌ای برسیم، این جملات را در ذهن مرور کرده‌ایم، گاهی انگار هر قدر هم که فکر کنی و به صفحه روبرویت زل بزنی، هیچ ایده خوبی به فکرت نمی‌رسد. خودمان را سرزنش می‌کنیم که چرا مثل برخی افراد، خلاق نیستیم.

اما اغلب روانشناسان براین باورند که خلاقیت، امتیازی نیست که افراد با آن متولد شوند، بلکه یک مهارت آموختنی است و مانند هر مهارت دیگری، با تمرین بهتر و بهتر می‌شود.

۱٫ نوشته آزاد بنویسید

روزهایی که وارد محل کارتان می‌شوید و با بی‌حوصلگی فقط به انجام کارهای معمولی‌تان فکر می‌کنید، می‌توانید این تمرین را انجام دهید تا تمرکز خود را بازیابید و کارآمدتر باشید. برای ۱۰ دقیقه و قبل از شروع کار، همه وسایل دیجیتال را کنار بگذارید و با یک قلم و کاغذ شروع به نوشتن کنید، برخلاف وبلاگ و اینستاگرام و غیره، قرار نیست نوشته شما برای کسی به غیر از خودتان معنایی داشته باشد، پس آزادانه بنویسید. شاید این جمله‌ها کمکتان کند:

اخیرا درگیر بوده‌ام با….

اگر در روز وقت بیشتری داشتم …

امروز از این طریق استرسم را برطرف می‌کنم ….

من وقتهایی احساس ناراحتی می‌کنم که …

من در کارم از این موارد انگیزه می‌گیرم ….

این هفته سپاسگزارم به خاطر …

امروز باید از این موارد اجتناب کنم …

سر کار وقتهایی احساس رضایتمندی دارم که …

من وقت‌هایی خیلی خوب کار می‌کنم که …

۲٫ دوره آموزشی خلاقانه بگذرانید

اگر می‌خواهید فضای بیشتری برای تمرین آزادانه خلاقیت داشته باشید، گذراندن کلاسی که شامل خلاقیت شود، مفید خواهد بود. می‌تواند دوره خلاقیت، یا نوشتن، یا عکاسی یا هر هنر دیگری باشد. مهم این است که هم شما فضای بیشتری برای متفاوت فکر کردن داشته باشید و هم با افرادی که متفاوت از شما فکر می‌کنند مواجه شوید و دیدن دیدگاه‌های مختلف را بیاموزید.

۳٫ تمرین بدنی داشته باشید

اگر مدت زیادی روی موضوعی فکر کردید و به نتیجه مطلوب نرسیدید، سی دقیقه تمرین بدنی انجام دهید. مطالعات زیادی نشان داده‌اند که تمرینات ملایم ورزشی به خلاقیت کمک می‌کنند. لازم نیست به موضوع خاصی فکر کنید، فعالیت بدنی به خودی خود بخش زیادی از مغزتان را وادار به فعالیت می‌کند.

۴٫ سفر به سایر مکان‌ها

از آنجا که خلاقیت کاملا به ارتباطات درون مغز شما ربط دارد، لازم است که خودتان را در معرض مناظر، صداها، مزه‌ها، بوها و تجربیات جدید قرار بدهید. به گفته آدام گالینسکی، استاد دانشگاه کلمبیا، تجربه سفر به کشورها و فرهنگ‌های دیگر هم روی انعطاف‌پذیری شناختی و هم عمق تفکر اثر می‌گذارد. موضوع این نیست که فقط مکان‌های تازه را ببینید، بلکه باید با فرهنگ آن‌ها مواجه شوید تا دیدگاه متفاوت را درک کنید.

۵٫ کودک درونتان را دریابید

کودکان ذاتا خلاق هستند چون حد و مرزی برای خلاقیت خود قائل نیستند. به جای این که دائم نگران باشید که ایده‌تان به اندازه کافی خوب نیست، به خودتان انگیزه بدهید که محدودیت‌هایتان را به عقب برانید. مهمتر از هر چیزی، سعی کنید از کار و شغل خودتان لذت ببرید و سر کار، به شما خوش بگذرد. یک کودک سعی می‌کند از هر چیزی لذت ببرد و از هر لحظه بیشترین استفاده را ببرد.

۶٫ استراحت کنید

دقت کرده‌اید خیلی وقت‌ها بهترین ایده‌ها زیر دوش یا هنگام رانندگی به ذهنتان می‌رسد؟ دلیلش این است که در این فرصت‌ها، ذهنتان می‌تواند روی ایده‌ها بدون فشار و استرس کاری، فکر کند. حتما زمان‌هایی را برای استراحت در نظر بگیرید و از زمان استراحت خود به خوبی استفاده کنید.

۷٫ با افراد خلاق در ارتباط باشید

این که اطرافتان افراد خلاقی باشند که با آنها مشورت و تبادل ایده کنید، نه تنها برای پروژه‌تان خوب است (چون ایده‌های تازه را به آن می‌افزاید) بلکه به طور کلی برای ذهن خودتان هم مفید است. وقتی با ایده‌ها و نقطه‌نظرهای متفاوت مواجه شوید، مجبور می‌شوید خودتان را به چالش بکشید و اشتباه‌هایتان را ببینید. اگر با افرادی که همنظر شما هستند احاطه شده باشید، نقطه‌ضعف‌های کارتان را کمتر می‌بینید. به علاوه، میزان مناسبی از حس رقابت، انگیزه کار را در شما افزایش می‌دهد و باعث می‌شود خلاقتر باشید.

۸٫ خط خطی کنید

شاید باورتان نشود، اما یک برگه سفید یا وایت برد و امکان خط خطی کردن، به ما کمک می‌کند به طور معجزه‌آسایی بهتر و خلاقانه‌تر و البته متمرکزتر فکر کنیم.

۹٫ بامزه‌ها را دست‌کم نگیرید

تا به حال شده خودتان را بابت تماشای چندین ویدئو از بچه گربه‌های بامزه در حین فکر روی پروژه سرزنش کرده باشید؟ خبر خوب این که این اقدام شما در واقع در راستای کار بهتر و خلاق‌تر بوده است. ارتباط معنادار مثبتی بین طنز و خلاقیت وجود دارد. به علاوه خنده و خلق گشاده، شما را به نتیجه نزدیک‌تر می‌کند.

۱۰٫ حین کار به موسیقی گوش دهید

موسیقی می‌تواند به شما کمک کند که تمرکز بیشتری داشته باشید، به علاوه، صداهای مزاحم بیرونی را از شما دور می‌کند. همچنین باعث می‌شود خلق بهتری داشته باشید و با حال و حوصله بیشتری کار کنید. البته، هر کسی سلیقه خودش را در موسیقی دارد، اما برای کار بهتر است موسیقی‌ای گوش دهید که ریتم تندی نداشته باشد؛ موسیقی‌های تند حواستان را پرت می‌کند.

دیدگاه کاربران 0
  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.