میگرن

بر اساس تحقیقات اخیر پژوهشگران دانشگاه برلین در آلمان ‌میگرن می‌تواند زمینه‌ساز ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی در زنان باشد.

بر اساس نتایج این تحقیق که مشروح آن در مجله British Medical Journal منتشر شده است در زنان مبتلا به ‌میگرن احتمال فوت در اثر بیماری‌های عروقی ۵۰ درصد بیش از سایر زنان است. محققان برای اثبات این ادعا ۱۱۵۵۴۱ زن ۲۵ تا ۴۲ سال را زیر نظر گرفتند.

تمامی این زنان مبتلا به سکته قلبی یا مغزی یا بیماری‌های قلبی عروقی مزمن بودند. در طول ۱۲ ماه بررسی، محققان متوجه شدند ۱۵ درصد این زنان ‌میگرن تشخیص داده شده دارند. آمار دقیق‌‌تر از ارتباط ‌‌میان ‌میگرن و بیماری‌های قلبی عروقی، نشان داد ‌میگرن احتمال فوت پیش از موقع و زودهنگام را تا ۵۰ درصد افزایش می‌دهد.

احتمال بروز سکته در خانم‌های مبتلا به ‌میگرن ۳۹ درصد و احتمال سکته مغزی ۶۲ درصد بیش از سایر خانم‌هاست. شناسایی عوامل خطر در بروز سکته‌‌های قلبی و مغزی بسیار مهم است زیرا طبق آمار رسمی، بیماری‌های قلبی عروقی بیش از سرطان قربانی می‌گیرد.

در اروپا تعداد قربانیان بیماری‌های عروقی ۲ برابر سرطان است و سالانه ۴ ‌‌میلیون نفر در اثر آن جانشان را از دست می‌دهند. در حال حاضر ۱.۸ ‌‌میلیون نفر در اروپا به بیماری‌های عروقی، یک ‌‌میلیون نفر به سکته مغزی و ۱.۲ ‌‌میلیون نفر به انواع بیماری‌های قلبی دچارند.

گرچه طی ۱۰ سال اخیر میزان مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی عروقی کاهش یافته اما همچنان ۱۳ درصد مبتلایان فوت می‌کنند. تنها تشخیص زود هنگام می‌تواند تا حدی از مرگ قربانیان پیشگیری کند.

دیدگاه کاربران 0
  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.